top of page
Р4_tlo.jpg

Іван Петрович Юришинець

(ним власноруч писане в 2003 році)

Ветеран праці, кандидат філософських наук, доцент Іван Петрович Юришинець працює (-вав) в університеті (Кам'янець-Подільський державний педагогічний інститут) з серпня 1963 року після закінчення філософського відділення історико-філософського факультету Київського державного (сьогодні Національного) університету імені Т.Г. Шевченка.

Як і переважна більшість викладачів, пройшов шлях від асистента до старшого викладача та доцента кафедри. З вересня 1992 по квітень 2002 року — завідувач кафедри філософських дисциплін, потім — доцент кафедри.

 

І.П. Юришинець народився 7 лютого 1935 року в селянській родині у селі Нижньому Селищі Хустського району на Закарпатті. У ті далекі часи край входив до складу Чехословацької республіки, а з 1939 року був загарбаний хортистською Угорщиною, яка вступила в союз з фашистською Німеччиною. Українці, більшість з яких здавна проживає на цій території, радо вітали звільнення Радянською Армією від фашистської окупації у жовтні 1944 року і возз'єднання з історичною Батьківщиною — Україною.

 

Відкривались школи, середні та вищі навчальні заклади, і хлопець, прагнучи до знань, поступив та успішно закінчив у 1954 році Хустське педагогічне училище (шкільний відділ). 3 осені цього ж року по грудень 1957 року — військова служба (авіація, стрілець-радист на перших реактивних бомбардувальниках, Балтійський флот, Кенігсберґ).

 

Звільнившись у запас, деякий час працював у школі і активно готувався до вступу у ВУЗ. Першого вересня 1958 року, після успішних випробувань, І.П. Юришинець був зарахований студентом першого курсу філософського відділення історико-філософського факультету Київського університету. По його закінченні почав працювати на кафедрі марксизму-ленінізму Кам'янець-Подільського державного педагогічного інституту, проводячи заняття з філософських дисциплін.

 

Поділля, старовинний Кам'янець, справили на молодого викладача незабутнє враження, як і зустрічі і спілкування з колегами К.С.Константиновим, А.А.Грицюком, І.Й.Козаком та іншими.

 

З 1968 по 1971 рік І. Юришинець навчався в аспірантурі при кафедрі філософії гуманітарних факультетів КДУ ім. Т.Г. Шевченка (науковий керівник -- доктор філософських наук, професор В.А. Босенко). Кандидатську дисертацію на тему “Проблема свободи у філософії А. Камю” захищав у цьому ж університеті у травні 1973 року, диплом доцента отримав у жовтні 1986 року.

 

Основна тематика наукових досліджень доцента І.П. Юришинця визначилась у роки перебування в аспірантурі. Це у першу чергу, проблема відчуження і свободи людини у сучасному світі, розуміння цієї проблеми у творчості відомих представників французького екзистенціалізму Ж.П. Сартра та Альбера Камю, шляхи гуманізації суспільних відносин. Автор підготував і видав друком декілька посібників і методичних рекомендацій для студентів. Найбільш цікавими за змістом є статті І.П.Юришинця, надруковані у різних наукових збірниках останніх років (цей автобіографічний текст опубліковано у виданні “Кам'янець-Подільський державний університет в особах”, 2003 р.). У деяких з них розглядаються проблеми, що раніше вже були об'єктом уваги автора, але оцінюються вони по-новому, з врахуванням новітніх досягнень сучасної філософської науки. Зокрема, при висвітленні проблеми відчуження автор, приєднуючись до поширеної в науковій літературі точки зору, вважає відчуження нездоланним навіть у далекій історичній перспективі, наголошуючи водночас, що воно має конкретну історичну форму і зміст, і в процесі демократизації суспільства негативна його дія може бути певним чином обмежена. Процеси глобалізації загострюють дану проблему, оскільки вже не лише особистість, але й цілі народи, нації, регіони вимушені жити і діяти "як всі". Гуманістичні можливості прогресу обмежуються.

(далі буде...)

 

* курсив мій — JT

port1.jpg
bottom of page